Şefkat Kursu Ekibi

Nihal Artar

Kolaylaştırıcı ve Çevirmen

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri / Sinema Tv bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede yüksek lisans yaptım. “Bilgi Verici Tv Programları” üstüne bir tezim var. Bir süre TRT’de çalıştıktan sonra lojistik sektöründen emekli oldum.

Anlaşmak ve dahil olmak benim kırılganlık noktam olduğumdan, her boyutta, her frekansta, sembolik, davranışsal, sözel her türlü iletişim benim için değer taşıyor. Bu özlem ve ihtiyaç beni Şiddetsiz İletişim’e kadar getirdi. 2015 yılından beri Şiddetsiz iletişim topluluğundaki arkadaşlarımın çemberlerine, eğitimlerine katılırken, 2017-18 yılında Vivet Alevi ve ekibinden yıllık temel eğitim; 2018 – 19 yılında Hollanda’da Yoram Mozenson’dan Şiddetsiz İletişimi İçselleştirmek üzerine bir yıllık ileri eğitim aldım. 2018 yılından beri bir çok uluslar arası atölyeye, en son da NVC Global Şiddetsiz İletişim festivaline katıldım. 2019’da Şiddetsiz İletişim Tarabya Alıştırma Grubu’na gide gele, Şiddetsiz İletişim ve Şiddetsiz iletişimle ilgili konular üzerine kitapları tanıtan paneller yapmaya başladım. Mustafa, Duygu ve Ben üç arkadaş Anlaşmanın Yolu diye Şiddetsiz İletişime Giriş niteliğinde olan eğitimler veriyoruz.

2019 yılında buddy’im Mustafa ile Thom Bond’un online yaptığı Compassion Course (Şefkat Kursu)’nu anlattığımız, kendi yarattığımız alıştırmalarla derinleştirdiğimiz eğitim çemberleri yapmaya başladık. Gönüllü yaptığımız çemberlerimiz için yine gönüllü yaptığımız çevirileri paylaşma izni almak üzere Thom Bond ile iletişim kurunca, onun kurduğu, Şefkat Kursu’nu bir çok dilde yaymayı amaçlayan global topluluğa katıldık. Covit 19 salgını nedeniyle yüz yüze buluşmalarımızı internet üzerine taşıyınca mekan kısıtı olmaksızın Türkçe konuşan bütün topluluklara ulaşma şansımız oldu. Halen Şefkat Kursu kapsamında ve onun dışında Şiddetsiz İletişim eğitimlerimiz ve değişik atölyelerimiz devam ediyor. Bireysel olarak “Can Kulağı “ adıyla kişiye özel Empatik Koçluk oturumları yapıyorum.

Şiddetsiz İletişim’in yanı sıra ruhsal iletişim dinamiklerini ve davranışsal döngülerini araştıran Aile Dizimi alanında kolaylaştırıcılık yapıyorum. Uzmanlık diplomamı Mehmet Zararsızoğlu’nun Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsü’nden aldım. Sembolik bir iletişim olup, gökyüzü döngülerinden hareketle kişinin yaşamındaki döngüler hakkında anlamlı dizgeler kurmaya çalışan Astroloji’yle de profesyonel bağım ve danışmanlık hizmetlerim devam ediyor.

Davranışsal ve bedensel iletişim boyutunda Vipassana ve Tai Chi çalışmalarımdan, doğa yürüyüşlerimden, dağ tırmanışlarımdan ilham alıyorum.

 

İletişim: Nihal@sefkatkursu.org 

Thom Bond

Şefkat Kursu’nun yazarı, Lider Eğitmen, NYCNVC New York Şehri Şiddetsiz İletişim Merkezi’nin kurucusu, Eğitmeni ve Yöneticisi

Thom Uluslararası Sertifikalı Şiddetsiz İletişim Eğitmeni olarak 29 yıllık eğitmenlik ve insani potansiyeli anlama  deneyimini bir araya getirdi. Şiddetsiz İletişime (NVC- Şİ) ye olan tutkusu ve bilgisini birleştirip, anlaşılabilir, nükteli, pratik ve çok kullanışlı  hayli zengin bir yaklaşımla,  barışı oluşturmanın becerilerini öğreten ve adapte edilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdi. Kendisi ilham verici, bilge, samimi ve iyimser, dönüştürücü ve ruhsal fikirleri olup bunları aktarabilen, gerçek hayatın gelişmelerine duyarlı birisi olarak tanınır. Bir çok öğrencisi aktif kolaylaştırıcı, eğitmen veya uygulamacı olmuştur.

Eğitmen, konuşmacı, arabulucu ve koç olarak, Thom binlerce müşterisine, katılımcısına, dinleyicisine veya okuyucusuna Şiddetsiz İletişimi öğretmiştir. The New York Times’da, New York Magazine’de, Yoga Magazine’de defalarca konu edilmiş ve yazılar yazmıştır.

New York Şehri Şiddetsiz İletişim Merkezi (NYCNVC)  nin kurucusu, yöneticisi ve eğitmenidir. Şefkat Kursu’nun yaratıcısı, Amerika İletişim Koordinesi Komitesinin üyesi ve sertifikalı CNVC IIT eğitmenidir.

İletişim: thombond@nycnvc.org

Mustafa Tülü

Kolaylaştırıcı ve Teknik Destek 

Bilgisayar Mühendisliği okudum. Kolaylaştırıcılığın yanısıra, Şefkat Kursu’nun web sitesi, e-postaların hazırlanması ve iletilmesi gibi teknik tarafını ben yapıyorum.

1986 yılından beri insanların işleri ile ilgili gereksinimlerini analiz ediyorum, bu gereksinimleri karşılayacak yazılımları/sistemleri hayata geçiriyorum. Bu sırada hem insanlarla hem de mekanik sistemlerle çalışıyorum. Halen de günlük hayatımı bu bilgi birikimim ile kazanıyorum.

PMP sertifikalı bir proje yöneticisiyim. Üniversitede çalışırken, lisans seviyesinde proje yönetimi dersleri verdim, PMI Türkiye‘de gönüllü olarak faaliyetlerde bulundum, en son 2019 yılında derneğin başkanlığını yaptım. 

Hayatımın her aşamasında, insanları ve kendimi anlamak işimi yapabilmenin ön koşulu oldu. 

2015 yılında şiddetsiz iletişim diye bir şey olduğundan haberdar oldum, 2017 de giriş eğitimi, 2017-2018 döneminde de yıllık eğitim aldım. Nihal ile o eğitimde empati dostu olarak eşleşmiştik. Zaman içinde derinleşen bir dostluğumuz oldu. Birbirimizin türlü türlü haline tanıklık ettik.

Çeşitli eğitmenlerden (zamanım ve maddi imkanlarım elverdiğince) eğitimler aldım. En son Robert Gonzales’in EURO LIFE programına devam etmeye başladım. 

Şefkat Kursu, yıllık eğitimden hemen sonra farkettiğim, hemen katıldığım ve içeriğinden, kurgusundan çok etkilendiğim bir kaynak olmuştu. Nihal ile içimizde şiddetsiz iletişimde daha derinleşmek özlemi vardı ve Tarabya Alıştırma Akşamlarında kurstan ilham alarak çalışmalar yapmaya karar verdik. 

Şimdi buradayım. Eğer benim hakkımda daha fazla şeyi merak ederseniz, yazmaktan çekinmeyin. 

İletişim: mustafa@sefkatkursu.org